Важливо: Рак молочної залози - найпоширеніше жіноче захворювання. Медична статистика говорить про те, що онкологія МЗ діагностується у багатьох пацієнток на пізніх стадіях. І часто клінічна картина ускладнена мікро-метастазами в лімфатичних вузлах. Саме тому особливо важливо виявляти пухлинні маркери для ранньої діагностики раку грудей. Не менш важливо проводити дослідження для контролю ефективності лікування, а також для виявлення рецидиву.

Що таке онкомаркери раку молочної залози?

Онкомаркери - це специфічні білки, які у великій кількості концентруються в крові за наявності злоякісних процесів. Це пов'язано з тим, що самі атипові клітини виділяють онкомаркери, а також здорові тканини, які оточують новоутворення, можуть генерувати їх вироблення. Аналіз на онкомаркери молочних залоз має високу діагностичну цінність, оскільки дає змогу виявити хворобу задовго до перших ознак.

Важливо знати: Крім сироваткових онкомаркерів ефективним є тканинний аналіз. У цьому випадку досліджується зразок новоутворення, отриманий під час видалення пухлини або за допомогою біопсії. Як і у випадку з сироватковими маркерами, індикаторна речовина HER 2 не є прямим показником злоякісного новоутворення. Її підвищений вміст може свідчити про високу швидкість клітинного поділу, що дає можливість запідозрити несприятливий прогноз. Інші тканинні онкомаркери - це UPA і PAI-1. Високий рівень цих сполук свідчить про високу агресивність пухлини. Також у лабораторії досліджується маркер проліферації Ki 67, який вказує на швидкість росту пухлини.

Що показують онкомаркери молочної залози?

Загальний і стандартний біохімічний аналіз крові не покаже наявність специфічного білка. Про рак молочної залози розкажуть онкомаркери Са 15-3 і РЕА. Дослідження рекомендується проводити з періодичністю не рідше одного разу на рік.

Важливо: На підставі результатів тільки цього аналізу діагностувати онкологічне захворювання неприпустимо. Діагностика раку МЗ повинна проводитися шляхом різнобічних досліджень - рентгенографії грудної клітки, УЗД молочних залоз, томографії.

Показники Са 15-3

Нормою вважається, якщо онкомаркери молочної залози Са 15-3 в крові присутні в концентрації 0-25 од./мл.

  • Показник вищий за норму. Значно підвищений може бути результат через пухлинний процес у МЗ. Що вища концентрація специфічного білка, то більша пухлина або пізніша стадія захворювання. Значно підвищений маркер раку молочної залози може вказувати на метастази. 
Важливо: Аналіз має проводитися з певною періодичністю у жінок з онкологічним діагнозом, а також після лікування. Зростання показника може вказувати на неефективність терапії або на рецидивуючий РМЗ.
  • Норма онкомаркера молочної залози. Якщо концентрація CA 15-3 в нормі, це хороший знак. Однак виключити локалізовану або метастатичну форму онкології грудей не можна. Адже специфічний білок не продукується приблизно у 25% пацієнток, хворих на рак.
  • Низький або нульовий рівень. Це вважається нормою. Такий результат також може вказувати на ефективність проведеного лікування.

Важливо: Підвищений онкомаркер Са 15-3 може вказувати не тільки на рак молочної залози. Специфічний білок виділяється також у разі гепатоцелюлярної карциноми, гепатиту або цирозу печінки, запальних захворювань органів малого таза. Підвищується показник і в разі розпаду пухлини внаслідок хіміотерапії.

Показники РЕА

Дослідження на концентрацію РЕА (раково-ембріонального антигену) використовується для діагностики раку МЗ, а також для контролю над ефективністю лікування. Нормою за таблицею референтних значень вважається показник глікопротеїну в діапазоні 0-3,8 нг/мл для пацієнтів, які не палять, і 0-5,5 нг/мл для курців.
  • Підвищення показника. Високий рівень специфічної речовини може вказувати на онкологічний процес. І не тільки рак МЗ. Підвищується РЕА за онкології товстого кишківника, прямої кишки, шлунка, легень, метастазів у печінку і кістки. Також позитивний РЕА може вказувати на запальні та аутоімунні захворювання внутрішніх органів.
Важливо: Діагностична цінність дослідження в тому, що зростання концентрації маркера РЕА в сироватці крові відбувається за 4-6 місяців до клінічних проявів раку. Крім діагностики раку тест на онкомаркер РЕА проводиться для контролю терапії. Успішна операція з видалення пухлини повертає рівень РЕА в норму вже за два місяці.
  • Кількість РЕА в нормі. Такі результати можуть свідчити про низький ризик онкології. Але він не виключає розвитку раку, адже в деяких людей цей тест нечутливий до певних видів пухлин. Це ще раз показує, що діагностика онкологічних захворювань має бути комплексною. Обов'язково потрібно провести УЗД молочної залози, у разі виявлення новоутворень виконується біопсія з подальшою гістологією.
  • Зниження рівня РЕА. У деяких пацієнтів при повторному тестуванні виявляється зниження рівня РЕА в крові. Такий результат свідчить про ремісію доброякісної пухлини, якщо саме вона викликала раніше зростання показників специфічної речовини. Також зниження рівня спостерігається після видалення злоякісного утворення, у разі ефективної терапії онкологічної хвороби.

Показання до призначення аналізу

Призначити тест на онкомаркери лікар може пацієнту з генетичною схильністю до ракових захворювань. А також людям із групи ризику:
  • тим жінкам, хто працює на шкідливому виробництві;
  • жінкам, яким у період менопаузи призначено гормональну замісну терапію;
  • пацієнткам із надмірною вагою, зі шкідливими звичками;
  • жінкам, у яких раніше були виявлені структурні зміни в тканинах молочної залози.
Досліджуються показники крові при онкології. Результати дають змогу визначити ефективність терапії. Наприклад, різкий стрибок рівня специфічного білка може вказувати на розпад пухлини. У період ремісії онкомаркери здають, щоб не пропустити рецидив. Цей скринінг пацієнтам з онкологічними захворюваннями в анамнезі рекомендовано проводити кожні 3-4 місяці. У цьому разі тест відіграє не діагностичну, а моніторингову роль.

Що передбачає підготовка до онкомаркерів?

Щоб отримати достовірні та інформативні результати аналізів на онкомаркери, пацієнтка повинна дотриматися деяких рекомендацій:
  • аналіз проводять натщесерце, за 3-4 години до забору крові не можна купити;
  • обмежень щодо прийому рідин немає;
  • напередодні не можна вживати алкоголь;
  • не слід приймати медикаментозні препарати перед забором крові, але обов'язково повідомте про це лікаря;
  • напередодні відмовтеся від надмірних фізичних навантажень;
  • щоб виключити вплив гормонального фону на результати, проводять забір крові в певні дні менструального циклу.

Онкомаркери: як здати?

Тест на онкомаркер грудей виконується за сироваткою крові. Пацієнтка здає аналіз крові з вени, як під час біохімічного дослідження. Одночасно рекомендується пройти апаратне обстеження - УЗД черевної порожнини, лімфовузлів, молочних залоз. Тільки повний комплекс результатів дасть можливість лікарю безпомилково поставити або спростувати діагноз.

Онкомаркер молочної залози: розшифровка

Онкомаркер молочної залози не може бути єдиним фактором, на якому буде ставитися діагноз. Зростання концентрації специфічного білка в крові не завжди вказує на онкологію. У деяких пацієнтів демонструється підвищення індикаторних сполук при запальних процесах, гормональному дисбалансі. Лікар має враховувати не тільки безпосередні показники онкомаркерів, а й зростання їх у динаміці, клінічні прояви, результати інших досліджень.

Аналіз на онкомаркери: ціни

Ціна на онкомаркери раку молочної залози відрізняється доступним рівнем для пацієнтів з невисоким рівнем доходів. З прайсом ви можете ознайомитися на нашому сайті. Також можна уточнити актуальну інформацію про вартість за контактним телефоном у нашого менеджера.

Запитання наших пацієнтів і відповіді на них фахівців

Які тести на онкомаркери потрібно здавати?

Необхідність здачі тих чи інших тестів визначає лікар. У разі підозри на рак молочної залози, а також під час лікування онкологічних захворювань рекомендується періодично здавати Са 15-3, РЕА. Після видалення пухлини або після забору зразків тканин проводиться дослідження тканинних маркерів. Усім пацієнткам із групи ризику рекомендується здати аналіз на мутацію в генах BRCA1 і BRCA2. Всі ці аналізи ви можете здати в Медичному центрі "Перша Мамологія".

Що може вплинути на достовірність результату?

Неправильний результат може бути отримано, якщо перед здачею аналізу пацієнтка не дотрималася рекомендацій щодо підготовки. Також результат викликає сумніви, якщо пацієнтка приймає (і не припинила прийом) гормональну терапію.

Що робити, якщо показник Са 15-3 підвищений?

Якщо отримано результати аналізів, і з них видно, що специфічний білок підвищений, необхідна консультація мамолога-онколога.

Навіщо здавати аналізи на онкомаркер, якщо мені вдалося перемогти рам МЖ, і хвороба вже кілька років перебуває в стадії ремісії?

Регулярна здача аналізів виконується з метою моніторингу. Завдання тестів не пропустити рецидив.