Лікарі Медичного Центру "Перша Мамологія" розповідають, що таке лактостаз у мами, яка годує груддю, як його розпізнати, як визначити ступінь ураження тканин, як попередити, як розцідити груди, якщо патологія розвинулася.

Що таке лактостаз?

Лактостаз - це застій грудного молока, за якого в молочній протоці утворюється молочна пробка. Відбувається це через те, що одна з молочних проток не повністю спустошується в процесі грудного вигодовування (ГВ) малюка. Процес закупорки і застою супроводжується дискомфортом у грудях. Жінка відчуває біль, навколо проблемного місця з'являється ущільнення, шкіра червоніє, підвищується локальна і загальна температура тіла.

Лактостаз: причини

Чому в деяких жінок розвивається лактостаз молочної залози, а інші мами-годувальниці з цією проблемою не стикаються? Функціонально це відбувається через недостатню пропускну здатність канальця. Патологія розвивається в таких випадках:

  • неправильна поза під час ГВ, через що відбувається нерівномірне спорожнення всіх сегментів МЖ;
  • великі паузи між циклами годування, неякісне зціджування надлишків молока після годування немовляти за високої лактації;
  • багато лікарів вважають переохолодження грудей молочних залоз однією з причин лактостазу, принаймні така думка існувала до останніх років;
  • фізіологічні особливості - вузькі та нерівні молочні канали;
  • удар грудей, наявність пухлини, коли тканини МЖ деформуються, зміщуються;
  • підвищена в'язкість грудного молока через зневоднення, стрес у матері;
  • здавлювання молочних залоз занадто вузьким бюстгальтером;
  • різка відмова від грудного годування.

Наявність будь-якої з цих проблем викликає застій молока.

Лактостаз: симптоми

Лактостаз при грудному вигодовуванні проявляється больовими відчуттями. Вони можуть бути настільки сильними, що жінці боляче торкатися грудей. При наповнених молоком грудях біль посилюється. Після циклу годування дещо слабшає на деякий час. У молочній залозі, в якій розвинулася патологія, з'являються ущільнення. Тканини набрякають, шкіра виглядає запаленою, червоніє. Підвищується локальна і загальна температура тіла до позначки 38 градусів. Мати відчуває слабкість, відчуття розпирання грудей.

Лактостаз чи мастит: відмінності

Початковий мастит і лактостаз схожі за клінічною симптоматикою. Але для маститу характерна бактеріальна інфекція, що вразила тканини молочної залози. Тоді як лактостаз може протікати без приєднання бактерій. Через це за маститу симптоми дуже швидко стають яскраво вираженими - затвердіння великої ділянки молочної залози, температура тіла до 39 градусів, сильний біль у грудях. Варто зазначити, що деякі лікарі називають лактостаз нульовою стадією маститу. А зрозуміти, яка патологія дійсно розвинулася, здатний тільки лікар.

Лактостаз: діагностика

За перших ознак лактостазу дуже важливо звернутися до лікаря. Консультація фахівця дасть змогу визначити патологію, виключити мастит і своєчасно почати лікування. На прийомі у лікаря пацієнтці пропонується пройти візуальний огляд і пальпацію, УЗД молочних залоз. Такі заходи дають змогу точно зрозуміти причину патологічних проявів. За необхідності робиться посів грудного молока, щоб виключити наявність у ньому патогенної мікрофлори.

Лактостаз: лікування

Якщо діагноз лактостаз підтверджено, потрібно негайно починати лікування. Важливо зазначити, що не можна робити в разі підозри на застій молока або підтвердженої патології:

  • не можна гріти молочну залозу, приймати гарячу ванну;
  • туго перетягувати груди в надії, що лактація припинитися, і проблему буде вирішено;
  • не варто боротися з хворобою народними засобами без консультації з лікарем;
  • застосовувати зігрівальні засоби, зокрема пропоновані аптеками, без консультації з лікарем.
Ну а тепер поговоримо про те, як лікують лактостаз у медичних установах. Консультант із грудного вигодовування складе план терапії, розповість, як правильно вирішувати проблему.
Потрібен комплексний підхід, чималу роль у якому відіграють:
  • зміна режиму, техніки та частоти годування;
  • медикаментозна терапія;
  • масаж молочної залози;
  • зціджування надлишків молока;
  • термічні процедури;
  • застосування ультразвуку.
Зупинимося на кожному з етапів лікування.

Корекція режиму і техніки грудного вигодовування

Жінці рекомендується відмовитися від чергування молочних залоз. Прикладайте дитину до обох молочних залоз із частотою кожні 1-1,5 години. Кілька днів такого режиму потрібно дотримуватися не тільки в денний час, а й уночі.
Окрему увагу приділяють позі дитини і матері під час годування. Положення жінки має сприяти легкому відходу молока в місцях застою. Поза може бути різною залежно від розташування ущільнення. Одна, якщо патологія в пахвовій частці, інша, якщо лактостаз у верхній частці, третя, якщо протока закрита в нижній частці. Консультант із вигодовування покаже, як це робиться в конкретному випадку.

Зціджування

Один зі способів попередження застою молока, зокрема, якщо це лактостаз під час завершення ГВ, зціджування після ГВ. Але зціджувати його потрібно правильно. Хорошим помічником жінці стає молоковідсмоктувач. Але перед його використанням потрібно зробити м'який масаж. Зціджувати молоко потрібно до відчуття комфорту в грудях, а не до повного спустошення молочної залози. Адже надмірна старанність призведе до посилення лактації.
Ручна техніка зціджування передбачає такі маніпуляції:

  • Підніміть молочну залозу із закупореною протокою рукою (з того ж боку) так, щоб груди лягли на долоню.
  • Великий палець має залишитися зверху, а інші - утримують груди. Так молоко відходитиме без болісних відчуттів, без травматизму соска.
  • Вільною рукою робіть масаж у зоні ущільнення у напрямку до центру.

За півгодини до годування і зціджування прийміть таблетку но-шпи. У цьому разі можна знизити болючість під час маніпуляцій. Зменшить дискомфорт зціджування під теплим душем. Важливо пам'ятати, що занадто інтенсивне зціджування може стати причиною травми структури МШ. Недотримання гігієни під час процедури з великою ймовірністю стане причиною маститу.

Масаж

Масаж грудей при застої молока м'який. Масажувати потрібно від зовнішнього боку грудей до соска.

Тепло і холод

Зціджувати грудне молоко потрібно після теплого компресу або під теплим душем. Після годування і зціджування рекомендовані холодні компреси на 10 хвилин для зменшення лактації.

Мазі

Використання мазей спрямоване на зменшення набряку грудей, поліпшення току молока, ліквідацію спазму молочних канальців. Добре для цих цілей підходять мазі з сульфатом магнезії.

Ультразвук

Щоб зупинити лактостаз, у деяких випадках використовують ультразвук. Буває достатнім 3-4 процедур. Лікар-фізіотерапевт робить масаж грудей, водячи датчиком ультразвуку над місцем ущільнення. Після фізіолікування молоко зціджують.

Медикаментозна терапія

Лікування ліками розписує лікар. Можуть бути призначені спазмолітичні засоби, знеболювальні препарати, таблетки для тимчасового зниження лактації. Антибіотики, які призначають у разі маститу, у разі лактостазу не використовуються. Нестероїдні протизапальні засоби можуть бути показані в разі вираженого больового синдрому.
Якщо очікуваний ефект не спостерігається через 2 доби після початку медикаментозного лікування, повторно проводять УЗД і пункційну біопсію проблемної зони для виключення початку маститу.
Якщо виявлено загрозу маститу, якщо захворювання набуває хронічної форми, консультант із грудного вигодовування розглядає можливість повного припинення лактації.

Який лікар лікує лактостаз?

Лікуванням гострих і хронічних захворювань грудей у матерів-годувальниць займається фахівець із грудного вигодовування або мамолог. За необхідності може додатково бути залучений хірург, терапевт, гінеколог.

Лактостаз: що робити в домашніх умовах?

Неускладнений лактостаз лікується під наглядом лікаря, але амбулаторно. Більшість процедур матері-годувальниці доведеться робити вдома. Суворо слід дотримуватися всіх рекомендацій, щоб швидко досягти бажаного результату.

Лактостаз: профілактика

Щоб не допустити застою молока після припинення годування або під час ГВ, важливо дотримуватися деяких рекомендацій. Адже запобігти цій патології легше, ніж вилікувати.

  • Носіть комфортний бюстгальтер, який не здавлюватиме молочну залозу.
  • Своєчасно прикладайте малюка до грудей або зціджуйте молоко, якщо його занадто багато. Але не до повного спустошення залоз, оскільки це стимулюватиме лактацію.
  • Прикладайте дитину до молочних залоз по черзі.
  • Міняйте положення новонародженого, щоб молоко відходило з усіх ділянок рівномірно.
  • Уникайте травм грудей, не спіть на животі.
  • Якщо ви виявили ознаки лактостазу, акуратно спробуйте прибрати ущільнення, масажуючи груди. Якщо дискомфорт не минає, не вдається його позбутися, одразу звертайтеся до лікаря.
  • Відлучення дитини від грудей краще проводити після консультації профільного фахівця.

Переваги лікування в МЦ "Перша Мамологія"

Спеціалізований Медичний Центр "Перша Мамологія" запрошує всіх жінок, які годують дитину грудьми, відвідати нашого фахівця для докладної консультації. Візит до лікаря дасть змогу попередити лактостаз або швидко впоратися з недугою, якщо вона вже розвинулася.

Поширені запитання на тему "Лактостаз"

Ознаками правильного годування є те, що малюк смокче повільно і ритмічно. Під час смоктання він не втягує повітря, не роздуває щоки. Груди спорожняються рівномірно.

Довірте контроль над тривалістю годування дитині. Не відривайте її від грудей перш, ніж вона сама відірветься від соска.

Щоб попередити лактостаз і зниження лактації, нічні годування необхідні. У разі діагностованого лактостазу частота нічних годувань має бути збільшена.

Лікуванням грудних патологій у жінок, які годують, займається фахівець із грудного вигодовування, мамолог або мамолог-гінеколог.